Skialpaktual ZT: Bystrá 800 ku 600.

09.11.2017
skialpaktual-zt-bystra-800-ku-600-

V pondelok večer zvádzam ťažký morálny boj medzi povinnosťami a potrebami. Na zajtra hlásia posledný deň "pekna" pred dlhšou usmoklenou periódou. Som uťahaný, tak rozhodnutie nesilým a nechávam ho na ráno. A keďže ráno je múdrejšia večera, počas raňajok oznámim flákačský plán. Do pol hodiny je č.1 umiestnené v škole, č.2 v škôlke a s č.3 a manželkou fičíme k svokrovcom do BB a ďalej už sám smer ZT.

Z dialnice analyzujem obrovský fľak na Baranci. Vytopené to zrejme nebude, skôr lavína. Netreba to dnes podceniť hoci HZS uvádza jednotku.

Fatamorgána

Odparkujem, čo najbližšie k ústiu Bystrej doliny na nejakej lúke, ku ktorej ma zaviedla vygúglená poľná cesta. Víta ma Kriváň trčiaci ako fatamorgána nad zelenou lúkou. Tenisky za lyžiarky prezúvam na rozhraní kalamatiska a lesa.  Lyže zostávajú na pleci. Snehu nie je na tento druh terénu dosť a chodník kríži nejeden vývrat. Stopa je však prešľapaná a ide sa celkom fajn.

 Okolo 1450 ma to prestáva baviť a zapínem. Dúfam, že sem aj dolyžujem. Od tohto momentu už len lepšie. Až tak dobre, že som sám prekvapený. Bál som sa hlavne že idem príliš neskoro a že bude príliš mäkko a potenciálne nebezpečne. Prakticky všetok naukladaný sneh sú vankúše a tak to aj naokolo vyzerá. Veľa vypadnutého nie však všetko a tak som ostražitý, nešpekulujem a z terasy na hrebeň volím trasu letného chodníka, ktorá vyzerá najlepšie. Stretávam jednu trojicu rátajúcu kamzíky a dvojicu vracajúcu sa z vrcholu. Ten zostáva celý pre mňa.

Obzreám situáciu. Západné svahy smerom k VT nič moc, ale napr. taká východná strana Klinu a vzdialenejšieho Príslopu v serióznych podmienkach, podobne ako žliabky záveterných expozícií.

_Klin_a_Príslop_v_podmienkach

Lyžba je perfektná. Som prekvapený, že výstupový hrebeň je komplet zjazdný. Zošup na z hrebeňa na terasu je skvelo odmäknutý, len škoda že je taký krátky. Po terase je to pohodička až kým sa to nezúži a koska s kameňmi sú čoraz dotieravejšie. S dvoma malými prenáškami vypínam presne tam kde som zapol a tak maximálna spokojnosť. Pomer skialpu a turistiky je pozitívny - 800vm ku 600vm, podobne moje pocity z efektívne preflákaného dňa.

 

MR

Fotky Skialpaktual ZT: Bystrá 800 ku 600.

Diskusia

RE: Skialpaktual ZT: Bystrá 800 ku 600.
Vlasto 09.11.2017
Martin, taketo lahodky hned na uvod sezony? Parada, chvalim vyber mimo overenych skialp zon. Bystra na Vetroplachu tusim reportovana este ani nebola.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri